x

Konferencja prasowa w sprawie wznowienia śledztwa dotyczącego abp. Baraniaka.

Konferencja prasowa w sprawie wznowienia śledztwa dotyczącego abp. Baraniaka.

05.07.2017 | Konferencja prasowa w sprawie wznowienia śledztwa dotyczącego abp. Baraniaka.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się konferencja prasowa w sprawie wznowienia przez Instytut Pamięci Narodowej śledztwa dotyczącego abp. Antoniego Baraniaka. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przez 8 lat prowadziła śledztwo w sprawie fizycznego i moralnego znęcania się nad bp. Baraniakiem, jednak w 2011 r. umorzono je, a jednym powodów był „brak dowodów na prześladowania fizyczne i psychiczne”.
Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum powiedział, że spotkanie odbywa się w szczególnym miejscu - XI Pawilonie więzienia na Rakowieckiej, gdzie przebywał w celi abp Antoni Baraniak. Zaprezentował też ornaty, sutannę, kielichy mszalne, a także łóżko szpitalne, na którym umierał były sekretarz Prymasa Tysiąclecia, będące w zbiorach muzeum.
Dr Jarosław Szarek, prezes IPN nie krył satysfakcji, że IPN wznawia śledztwo, którego celem jest poznanie całej prawdy o prześladowaniu abp. Baraniaka. Akcentował, że komunistycznie zbrodnie nie zostają przedawnione i IPN „zrobi wszystko, aby odpowiedzialni za te czyny ponieśli odpowiedzialność”. Dodał też, że dzięki takim ludziom jak abp Baraniak Kościół przeszedł najcięższą próbę w czasach stalinowskich.
Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dodał, że pojawiły się nowe okoliczności i dzięki temu śledztwo zostało na nowo podjęte 19 czerwca br. Powiedział też, że prokuratorzy chcą zrobić pogłębioną kwerendę archiwalną, a z obecnych ustaleń wynika, że świadkowie, których chce niebawem przesłuchać IPN mieszkają po za Warszawą.
W 1953 roku bp Antoni Baraniak, ówczesny sekretarz i kapelan Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu mokotowskim. Przez 27 miesięcy był poddawany ciężkim fizycznym i psychicznym torturom, które miały doprowadzić do wydobycia informacji oskarżających prymasa.
Pion śledczy IPN prowadzi też analizę dokumentów dotyczących rehabilitacji innego więźnia Rakowieckiej byłego rektora KUL ks. prof. Antoniego Słomkowskiego. Sprawdza w ten sposób celowość ewentualnego skierowania wniosku o unieważnienie orzeczenia skazującego ks. Słomkowskiego przez komunistyczny aparat sprawiedliwości. W 1949 r. jako pierwszy powojenny rektor KUL, został za postawę antykomunistyczną usunięty z uczelni. Z więzienia wyszedł w 1954 r. i sześć lat później w wyniku działań władz PRL musiał zrezygnować z prowadzenia zajęć na uczelni.

 


© 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone