x

Podaruj pamiątkę

Zostań darczyńcą Muzeum

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prowadzi zbiórkę pamiątek do powstającej ekspozycji stałej poświęconej Żołnierzom Wyklętym i więźniom politycznym z czasów komunistycznej dyktatury.

Apelujemy o przekazywanie pamiątek po osobach, które brały udział w walkach z komunistycznym aparatem represji, wspierały żołnierzy podziemia niepodległościowego, organizowały opór polityczny przeciwko komunistycznej dyktaturze – po dziadkach, rodzicach, członkach rodziny, sąsiadach. Zależy nam na przedmiotach osobistych, dokumentach, zdjęciach, rękopisach, rysunkach, wspomnieniach i pamiętnikach, na korespondencji... Zebrane przedmioty wzbogacą stałą wystawę w naszym Muzeum, będą opatrzone stosownymi opisami. Pozostając w naszych zbiorach, nie będą narażone na przypadkowe zniszczenie przez osoby nie zdające sobie sprawy z ich historycznej wartości – a często są to przecież przedmioty niepozorne, wykonane w trudnych warunkach więziennej rzeczywistości, zniszczone długoletnim przechowywaniem w ukryciu. Maleje także liczba osób potrafiących rozpoznać i opisać utrwalone na fotografiach osoby, opowiedzieć o historii pamiątkowych przedmiotów. Zależy nam również na wspomnieniach żołnierzy wyklętych oraz działaczy opozycji politycznej, którzy byli represjonowani przez komunistów.

Przekazanie pamiątek może odbyć się w dwóch formach: darowizny lub depozytu.

Osoby, które chcą przekazać pamiątki, mogą się zgłaszać osobiście, telefonicznie lub mailowo. Prosimy o kontakt pod numerem tel. (48) 22 640 84 79, e-mail: muzeum@sw.gov.pl© 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone